Pánty – novodobé kazítko notebooku? Dajú sa však opraviť

Nie je to nič jednoduché, ale ide to. Prečo práve pánty? Tie sa totiž kazia najviac a mnohí výrobcovia nie sú ochotní uznať reklamáciu z dôvodu ich fyzického poškodenia.

Pánty notebooku, ktorý dennodenne používate, sú hneď po klávesnici asi najviac namáhanou časťou. Hoci sú z kovu, sú často tou najslabšou časťou. Ale poporiadku.

Spočítajte si to. Každý deň pracujete, alebo sa hráte na notebooku. To znamená, že ho otvoríte minimálne 365x do roka. Ak ho používate viackrát denne a nenechávate ho otvorený, tak toto číslo musíte vynásobiť aspoň dvomi.

V mojom prípade toto číslo môžem násobiť pokojne aj číslom 4 či 5. Za rok tak otvoríte notebook minimálne 365-krát, no nie je nič výnimočné, keď aj 1 825-krát. To už je slušné číslo.

Záruka na nový notebook je 2 roky. To znamená okolo 730 otvorení, resp. aj 3 650 otvorení. Podľa skúseností servisných pracovníkov PCexpresu sa na opravu dostávajú notebooky vo veku okolo 3 rokov, pričom ide hlavne o lacnejšie zariadenia za pár stoviek eur, no objavia sa aj omnoho drahšie modely.

Výnimočné ale prekvapivo nie sú ani kúsky, ktoré sú ešte v záruke. Výrobca totiž nie je veľmi ochotný opravovať zariadenia, ktoré mohli byť poškodené aj fyzicky.

Pánt sa totiž dá vylomiť aj pri viac ako maximálnom otvorení veka a vy len ťažko dokážete, že ste tak neurobili. Servis si aj preto myslí, že pánty na lacných, resp. plastových notebookoch sú novodobé kazítka.

Po čase jednoducho odídu a používateľ si musí kúpiť nový notebook, keďže ten súčasný mu nikto neopraví. Nie je to však výlučne chybou výrobcov notebookov.

Musíme si uvedomiť, že my, spotrebitelia, chceme čo najlacnejší tovar a v mnohých prípadoch sa to musí niekde odraziť. To môže byť aj prípad notebookov, ktoré sú v súčasnosti spotrebným tovarom.

Prečo sa pánty kazia?

Pánty a všetko okolo nich, ako extrémne namáhaná časť notebooku, sa kazia prevažne na lacnejších notebookoch s celoplastovým telom. Nie je však nič nezvyčajné, že sa pokazia aj na nadupaných hráčskych delách s obrovským displejom.

Aj samotný displej je tak trochu dôvodom. Lacnejšie notebooky sú totiž často vybavené pomerne veľkým, 15 a viac palcovým displejom s vyššou hmotnosťou, ako pri prémiových modeloch s tenučkým telom.

Dôvodom vyššej kazivosti pántov je i fakt, že výrobcovia kvôli šetreniu hmotnosti uchytávajú pánty priamo do vylisovanej spodnej časti notebooku.

To je problém, pretože kovová časť pántu je ukotvená priamo do plastu. Po tisíckach otvorení pomerne tuhého pántu, počas ktorého na plast vo vnútri pôsobí teplo z hardvérových súčastí notebooku, sa plast jednoducho opotrebuje a praská.

Pánt sa tak jednoducho vylomí, pričom môže poškodiť aj iné vnútorné časti (napr. reproduktor). Ak aj náhodou máte notebook, ktorého spodné pánty držia na väčšej kovovej platničke, môže sa pokojne stať, že tuhý pánt časom doláme plastový kryt displeja.

Je to to isté, ako pri predchádzajúcom prípade, len v druhej časti pántu. Tiež vraj nie je ničím výnimočným, že táto horná časť pántu časom praská. Je totiž z tenkého kovu, ktorý sa mechanickým pohybom a tlakom opotrebováva. Po pár rokoch tak pánty logicky odchádzajú.

Takéto notebooky je ale možné odhaliť už pred kúpou. Stačí si vyskúšať, ako ťažko ide otváranie veka displeja. Ak ide extrémne ťažko, nemôžete čakať, že sa časom rozhýbe.

Naopak, pánt bude stále rovnako pevný a časom sa poškodia práve plastové časti okolo. Prémiové notebooky z kovu majú výhodu v tom, že sú od základu pevné. Napríklad MacBooky takýto problém nikdy nemali a ani mať nebudú.

To isté platí aj o iných notebookoch, ktoré majú kovové telo i veko displeja.

Oprava pántu je možná

Poviete si, veď stačí vymeniť iba spodný plastový výlisok a je to. Žiaľ, také jednoduché to nie je. Pri dvoj-trojročnom notebooku už neexistujú takéto náhradné diely, resp. si ich drží priamo výrobca pre prípady, keď reklamáciu musí uznať.

V servise EMPC.sk ponúkame opravu, prípadne výmenu pántov za nové.