Priehľadnosť skla a výrobkov z neho je vítaná vlastnosť, ktorú využívajú architekti už pri navrhovaní stavebných diel, interiérov aj exteriérov, všade tam sa totiž táto osobitá črta dá variovať do neskutočne originálnych prvkov. Jednoduché je použitie skla ako výplň okenných rámov, dverných rámov, zasklených rozmerných stien a fasád budov. Bez skla si však už nedokážeme predstaviť napríklad kúpeľňu, kde sa umiestňujú sprchovacie kúty či zásteny.

Poloblúk bol a je žiadaný

Práve kúpeľňa patrí k miestam, kde funkčnosť a hlavne praktickosť skla využívame najčastejšie, sprchovacie kúty sa totiž konštruujú zo sklenených stien a dverí, posuvných alebo otváravých. Moderné kúpeľne sa vyznačujú jednoduchými líniami, praktickými prvkami a funkčnosťou všetkých jej súčastí. Donedávna boli trendové kúty s dverami, najskôr klasicky otváravými, neskôr sa trend zmenil a do módy prišli posuvné dvere a dnes sa stretávame s takzvanými walk-in kútmi, čo v preklade znamená, že kút nemá žiadne dvere.

Sklo je potrebné dostať do pozície, ktorú potrebujeme, úchytmi, napríklad pri dverách či oknách. Musí zostať v pozícii, ktorej funkciu GX990.1OS Lmmont.sk bude plniť, a preto je dôležité kvalitné kotvenie, no aj to podlieha trendom a mení sa zároveň s typom výrobku. Ak sa povie sklenené dvere, v prvom rade si predstavíme rám dverí a v ňom sklenenú výplň, ale nemusí to tak byť, bez rámový systém je dnes žiadaný a častejšie využívaný.

Uchytenie kovania na skle

Pri kotvení dverí zo skla sa používajú závesy, napríklad s bočným kotvením, ktoré môžu byť v pomere sklo – stena v 90° uhle. Vyrábajú sa z mosadze, ale povrch sa dá upraviť do lesklého či matného chrómu. Tento prvok má označenie GX990.1OS a je vhodný pre hrúbku skla 8-10mm, s maximálnou hmotnosťou dverí do 60kg, ktorých šírka by nemala presiahnuť 900mm. Jeho rozmery sú 90x64mm a je súčasťou sprchového kúta, v ktorom sa nachádzajú dvere.