Normálne okná majú vo všeobecnosti tendenciu vydržať niekoľko desaťročí. Je to dosť dlhá doba, počas ktorej by mali poskytovať či už vizuálne alebo funkčné vlastnosti, s ktorými budete spokojní. Výber okien, ktoré by zodpovedali práve vašim požiadavkám preto nemusí byť taký jednoduchý. Na dnešnom trhu sa totiž nachádza niekoľko možností a zaujímavých alternatív, konkrétne z hľadiska použitého materiálu. K najznámejším voľbám sa pritom radia tie plastové, ale v nejednom prípade si na budovách, resp. moderných rodinných domoch všimneme aj luxusné hlinikove okna.

bývanie, interiér

Začnime však ľudovou voľbou, ktorá predstavuje relatívne nízke náklady. Plastové okná sú najčastejšou možnosťou z dôvodu ich prístupnej ceny, ale oceniteľným faktorom je takisto ich zvyčajne veľmi dobrá tepelná a zvuková izolácia. A napríklad oproti dreveným oknám predstavujú v podstatne veľmi jednoduchú a nenáročnú údržbu.

  • Aj napriek tomu vám však táto lacnejšia možnosť nedokáže najmä z hľadiska možností dizajnu poskytnúť to, čo hliníkové.

Hliníkové rámy vám poskytujú skutočne zaujímavé možnosti prevedenia. A to najmä v prípade, ak máte záujem použiť veľké sklá. Pokiaľ teda hľadáte dizajnový skvost a rozmerné okná, hliník je tou najlepšou voľbou. Výsledným efektom je skutočne luxusný dizajn a takéto rámy nepoznajú veľkostné obmedzenia. Veľké sklá pôsobia štýlovo, no zároveň so sebou prinášajú výhody, akými sú kvalitný výhľad na svoje okolie, či bohatý prísun denného svetla do interiéru.

  • K ich najväčšej nevýhode sa radí vyššia kúpna cena z dôvodu použitia cenného materiálu a špeciálnych estetických prevedení.

pohľad z okna, mraky, tma

Ako však bolo spomenuté hneď v úvode článku, podstatným faktorom je aj životnosť okien. Plastové sa „dožívajú“ priemerných 30, v lepšom prípade 50 rokov. U hliníkových je to dvojnásobok a vlastne v ich prípade ide o súčasť, ktorá vám vydrží na celý život. Ich priemerná životnosť sa odhaduje na 80 až 100 rokov.