Otestujte si svoju pitnú vodu

Keby sa ľudia nesprávali voči sebe aj voči druhým ľuďom a prírode tak, ako sa správajú, a vzali rozum do hrsti, teda máme tým na mysli všetkých ľudí, bola by pitná voda dostupná pre každého zadarmo a v perfektnej kvalite. Vodné a stočné by mohlo byť dotované štátom a platené z daní, pretože by odpadli výdavky na armádu a zbrojenie, ktoré rozhodne nepredstavujú zanedbateľnú sumu. Od tohto ideálneho stavu sa však odkláňame nielen, čo sa týka platby za vodu, ale aj s ohľadom na jej kvalitu.

pitná voda

Akosť vody je síce na Slovensku jednou z najvyšších na celom svete, a buďme radi, že to tak je, napokon to bývalo aj za socializmu, ale predsa len ten ideálny stav vyzerá inak. Aj v pitnej kohútikovej vode, a veľmi často aj vo vode studničnej, nachádzame nadlimitné hodnoty rôznych látok, ktoré do vody nepatria. Niektoré sú zdraviu priamo škodlivé, https://napoveda.seznam.cz/cz/email/viry-a-skodlive-programy/co-je-to-pocitacovy-vir-a-skodlivy-software/ iné nevhodné alebo škodia pri vyššom množstve.

voda v domácnosti

Ak chcete zistiť, ako je na tom vaša pitná voda v domácnosti, kúpte si domáci tester kvality vody. Domáci test pitnej a studničnej vody testuje podstatné parametre, ktoré majú najväčší vplyv na ľudské zdravie. V prvom rade sa zamerajú na to, aby ste zistili ideálne pH vody, ktorá by mala byť v rozmedzí 6,8 až 7,6. Ďalej sa pri vode testuje množstvo chlóru, to znamená, či je voda dezinfikovaná od mikroorganizmov, najmä nebezpečných baktérií, ale či tiež nie je prechlórovaná. Meria sa aj tvrdosť vody, ktorá má vplyv ako na ľudský organizmus, tak aj na domáce spotrebiče, pretože veľmi tvrdá voda obsahuje príliš veľa vápenitých a horečnatých iónov, ktoré sa usadzujú na povrchu niektorých spotrebičov a môžu ich poškodiť, napríklad vnútro elektrického bojlera.

Veľmi dôležitým parametrom kvality vody je aj obsah dusičnanov a dusitanov, tie sa dostávajú do vody najmä vďaka hnojeniu pôdy dusíkatými hnojivami. Veľmi nebezpečné sú dusitany, vo vyšších koncentráciách poškodzujú ľudské zdravie a najmä organizmus malých detí.