Ako úspešne pokračovať v boji s prokrastináciou

Aj tentokrát sa budeme venovať boju s prokrastináciou, pričom pôjdeme ešte viac do hĺbky. Ukážeme si, ako sa konkrétne prinútiť k činnosti a akú úlohu v tom zohráva vôľa a akcieschopnosť. A čo to vlastne je? Akcieschopnosť je druhá najdôležitejšia časť osobného rozvoja (prvá je mať nejakú víziu). Zjednodušene, je to schopnosť vykonať hocijakú činnosť. Pritom vôbec nemusí ísť o akési heroické činy. Vždy je lepšie urobiť niečo malé, ako snívať o čomsi veľkom a nič pre to neurobiť.

Veľký pozor si treba dávať aj na súhru rozumu a emócií. Niektorí ľudia sa veľmi ľahko dajú zviesť emóciami, ale vždy platí, že by to mal byť práve rozum, ktorý všetko ovláda. Emotívne konanie a afekt sa totiž nemusia vždy vyplatiť a väčšinou sa rozhodnutia pod ich vplyvom neskôr vyjavia ako neuvážené.

Aj takto vyzerá lenivosť

Nášmu rozumu pomáha aj vôľa, ktorá je ako keby nosnou energiou, dá sa zväčšovať a dopĺňať. Ak idem niečo robiť, nesmiem ju vyčerpať do dna. Potrebujeme si ju dopĺňať preventívne, nie až vtedy, keď cítime únavu! Stačí buď doplniť glukózu (pozor, nie čokoládu), alebo si dať prestávku a počas nej spraviť ľahkú manuálnu činnosť ako sú drepy alebo prechádzka.

Veľa ľudí nemá v živote silnú vôľu (aspoň 6 mesiacov vydržať niečo robiť). Pri vykonávaní jednotlivých činností dosiahneme lepšie výsledky z dlhodobého hľadiska, ako keby sme ich vykonávali len krátko.

Ako si dlhodobo udržať správne výsledky? Potrebujeme mať vytvorené správne návyky, pravidelne niečo opakovať a zachovať si rutinu. Návyk zvyšuje našu vôľu, pričom činnosť potrebujeme zopakovať 25 až 30-krát, aby sa stala návykom. Zvykáme si na to po kúskoch, pomaličky.

Motivačné povzbudenie

Zaujímavé je to, že vedome vieme robiť len jednu vec, ale podvedome aj tie, na ktoré sme si už vytvorili nejaký návyk. Ak by sme to chceli preniesť na percentá, maximálne 30 % vecí denne robíme vedome, zvyšných 70 % nevedome. S podvedomím úzko súvisia aj naše zlozvyky. Tie sa dajú ľahko odstrániť – potrebujeme ich len dostať z podvedomia do vedomia. Je dobré, ak nás na nich niekto pravidelne upozorňuje, aby sme si postupne uvedomili, že ich vôbec vykonávame.

Aj v tejto časti vám prajeme veľa šťastia pri boji s prokrastináciou a už nám zostáva len dodať, že sa tešíme na tretiu a zároveň poslednú časť, v ktorej sa budeme venovať tejto problematike.