Staviame na záhrade altánok pre deti

Tiež ste ako malé deti túžili po svojom vlastnom záhradnom domčeku? A podarilo sa vám presvedčiť vašich rodičov, aby ho postavili? Pokiaľ nie, nie ste sami, každému sa jeho sen nevyplnil ani v dospelosti, ale ak máte k dispozícii voľné priestranstvo na vašej záhrade, môžete sa o to pokúsiť teraz. Záhradné altány slúžia pre celú rodinu na zábavu a relaxáciu, pozývame si pod ich strechu svojich priateľov a deti na nich oceňujú napríklad prostredie na zriaďovanie vlastného zázemia k detským hrám.

oceľové skrutky

Altány môžu mať veľmi veľa podôb, časté sú štvorcové pôdorysy, ale výnimočné nie sú ani altány v tvare šesťuholníka. Väčšinou ide o drevené konštrukcie so strešnou krytinou, zhotovenou z kanadského šindle, samotný altánok má potom čiastočne zakrytú spodnú partiu do výšky jedného metra s odkrytým priezorom vo výške ramien.

drevený altánok

Zhotoviť altánok sa môžete pokúsiť aj sami, nie je to také ťažké, ako sa zdá, potrebujete iba dostatok stavebného reziva vrátane skrutiek do dreva. Oceľové, napríklad nerezové skrutky patria k základným montážnym prvkom, bez ktorých sa žiadna stavba nezaobíde, a treba podotknúť, že skrutka vytvára oveľa pevnejší spoj, ako oceľový klinec. S klincami sa počíta najmä pri ľahkých a nezaťažovaných drevených konštrukciách a výrobkoch, zatiaľ čo skrutky sú dimenzované pre väčšiu nosnosť a tiež dôkladnejšie zaistenie stavby z hľadiska bezpečnosti.

Oceľové skrutky do dreva torx Quadrofixing sa predávajú v rôznych priemeroch a dĺžkach a každý staviteľ by ma vopred prepočítať alebo aspoň odhadnúť nielen potrebný počet kusov na stavbu, ale aj vhodný typ skrutiek na spájanie trámov, lát alebo líšt.

Na záver budete musieť vyriešiť ochranu konštrukcie pred poveternostnými vplyvmi a zvoliť vhodný penetračný náter vo farbe lazúry, ktorá vás najviac oslovuje. Odporúčame výraznú farbu, ktorá dobre kontrastuje voči svojmu okoliu trávnatých plôch a okrasných kvetov, napríklad dekor čerešne alebo jelšového dreva.