Zeleninové šťavy denne na váš stôl

Keby sme sa vás spýtali, čo je pre vás z potravín na prvom mieste, boli by zrejme vaše odpovede veľmi rozdielne podľa odlišných životných štýlov a tiež povedomia o zdravej výžive. Mnohí z vás už určite počuli o takzvanej potravinovej pyramíde. Ide o ideálny model zdravej výživy, ako by sa ľudia mali stravovať, aj keď sa ním bohužiaľ riadi len zlomok populácie, a podľa toho to potom tiež vyzerá v zaplnených lekárskych ordináciách. Keby všetci ľudia, alebo aspoň drvivá väčšina venovala pozornosť zdravej strave, hypermarkety by skrachovali a naopak by sa otvorila obrovská sieť predajní zdravej výživy, alebo by hypermarkety museli ponúknuť úplne odlišný sortiment.

mrkvová šťava

Základňu tej pyramídy tvorí ovocie a zelenina. Mali by byť vo vašom jedálničku zastúpené v najväčšom objeme. Spolu s nimi tam patria aj ovocné a zeleninové šťavy.

Šťavy je možné zhotoviť doma na odšťavovači, a napríklad taká šťava z červenej repy, to je vyslovene balzam, nesmierne výživný, mimochodom, viete, že vojaci z prvej svetovej vojny, ktorí dezertovali z frontovej línie, prežili dlhú cestu domov len preto, že cestou zbierali na poliach červenú repu, ktorá im dodávala väčšinu potrebných živín, aj dostatok tekutín?

zeleninové šťavy

Pokiaľ dáte prednosť zeleninovým šťavám, môžete využiť aj pasterizované koncentráty. Vyrábajú sa s pomocou predaja IBC kontajnerov schoellerallibert.com, čo sú špeciálne plastové hranolové boxy, ideálne na skladovanie a transport veľkého množstva zeleninových štiav, v objemoch až tisíc litrov na jeden kontajner.

IBC kontajnery sa veľmi ľahko udržujú čisté a navyše sa do ich útrob vkladajú vymeniteľné plastové fólie, určené na jednorazové plnenie každej várky štiav. Akonáhle sa várka vyprázdni, fólia sa ekologicky zlikviduje a do kontajnera sa vloží nová čistá fólia na ďalší objem zeleniny alebo ovocia. Týmto spôsobom máte potom na trhu zaistenú kvalitnú dodávku potravín, ktoré by v tej potravinovej pyramíde mali byť v najsilnejšom zastúpení.