Plastové palety

Pod slovíčkom palety si asi väčšina z nás predstaví klasickú drevenú paletu aj s jej mnohorakým využitím. Takáto paleta má však len výrazne obmedzenú životnosť. Preto dnes trh poskytuje aj ďalšie iné alternatívy. V tomto článku priblížime jednu veľmi výhodnú a efektívnu možnosť a to plastové palety a jejich predaj. Jedna zo spoločností vyrábajúca tento druh paliet je Schoeller Allibert a práve tieto produkty sme sa rozhodli použiť ako ukážku kvality, výhod a multifunkčnosti plastových paliet.

plastová paleta

Začnime teda charakteristikou: jedná sa o palety vyrábané v rôznych rozmeroch z vysoko odolných, stabilných (termo aj fotostabilných) plastov ako napríklad BIPP (Bismuth Iodine Paraffine Paste) či EOS. Tieto materiály umožňujú ich výrobu v rôznych rozmerocha a nosnostiach. Poskytujú mnohoraké využitie a to či už v odvetví logistiky, automobilového priemyslu, v leteckej preprave, svoje využitie taktiež nájdu aj v skladovacích priestoroch, veľko- či maloobchode, keďže spĺňajú mnohé hygienické normy poslúžia dokonca aj v farmaceutickom a potravinárskom priemysle.

Prv než sa dostaneme k ich mnohým výhodám, spomenieme asi ich jedinú nevýhodu a to je vyššia cena oproti klasickým dreveným paletám. Avšak majú výrazne dlhšiu životnosť, omnoho jednoduchšie sa udržiavajú, nie je nutné pravidelné špeciálne ošetrovanie (nepodliehajú korózií ani poveternostným podmienkam) a veľmi ľahko sa z nich odstraňujú nečistoty, majú nízku hmotnosť a pritom vysokú nosnosť, sú dobre skladné. Dnešná doba prináša potrebu udržateľných materiálov, čo je ďalšia veľká výhoda plastových paliet- sú recyklovateľné.

plast. palety rôzne

Plastové palety ako už bolo spomenuté vyššie vyrábajú v mnohých rozmeroch (často je možnosť úpravy aj podľa požiadaviek zákazníka) a z rôznych plastových materiálov v závislosti od využitia. Samozrejme jeden zo štandardných rozmerov je 1200x800mm, čo zodpovedá veľkosti drevenej europalety. Alternatívou sú plastové prepravky a kontajnery.

Na záver úž len môžeme konštatovať, že plastové palety majú množstvo výhod v porovnaní s drevenými paletami. Jedinou ich zdanlivou nevýhodou je ich cena avšak tá sa výrazne kompenzuje dlhou životnosťou a nenáročnou údržbou.